Ortodonti Nedir ?

Ortodonti, diş hekimliğinin ilk uzmanlık alanıdır. Ortodonti , diş hekimliğinin ana dallarından birisidir. Ortodonti uzmanları , diş hekimleridir ve diş hekimliği eğitiminin üzerine yaklaşık olarak 5 yıl uzmanlık eğitimi alan kişilerdir. Ortodonti tedavinin diş hekimi olan ve ortodonti uzmanlığını tamamlamış uzmanların yapması gerekmektedir. 

Ortodonti tedavisini yapan Eskişehir diş hekimlerimizin hepsi hem diş hekimi tedavisi hem de ortodonti uzmanlık eğitimini almış kişilerdir. Ortodonti tedavide küçük çocuklar ve ergenlik durumunda olan gençler veya yetişkinler , ağız yapısı müsait olan her insanın ortodonti tedavisi görmesi mümkündür.  

Eskişehir ortodonti , sabit , çıkarılamayan braketleri , çakıp çıkarılabilen şeffaf plakları kullanarak dişleri ve çene yapılarını kullanıyoruz. Veya dil tarafından kullanılan braketleri kullanarak ağız ve diş yapısını düzeltebiliyoruz. Dil tarafından kullanılan ağız ve diş yapısını düzeltici braketlerin yanı sıra çene yapısını düzeltmek için kullanılan fonksiyonel aygıtlarımız da bulunmaktadır. Ortodonti tedavi, sadece ortodonti uzmanlarının gayretleriyle sonuç vermeyen tedavidir. Ortodonti tedavide hastalarımızın gayretleri de bir o kadar önemli olan tedavidir. Ortodonti tedavisinde %50 olarak diş hekimlerine iş düşerken %50 de hastaya büyük oranda iş düşmektedir. Ortodontinin kelime anlamından bahsedecek olursak, düzgün diş anlamına gelen bir kelimedir.

Ortodonti tedavi merkezi olarak , ortodonti tedavisinde çarpık dişleri tedavi etmekteyiz. Çarpık dişler , bilinenin aksine sadece estetik amaçlı tedavi edilmez, çarpık dişler esas olarak sağlık açısından da düzeltilmeli ve tedavi edilmelidir. Çünkü çarpık ve bozuk dişler olduğu takdirde, dişlerimizin arasına daha fazla yiyecek artığı girmektedir. Bu sebeple de, dişlerde çürük olma ihtimali de artmaktadır ve dişlerimizin de ömrü kısalmaktadır. Genel olarak bahsedersek de , çarpık ve bozuk dişlerin ömrü çok kısadır. Dişlerinizin hem güzel gözükmesi hem de sağlıklı olması için ortodonti tedavisi mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

Ortodonti tedavi, günümüzde oldukça popüler olan kolay bir tedavi haline gelmiştir. Eskiden olduğu gibi, ortodonti tedavileri seneler sürmüyor,daha kısa ve uygun şekillerde ortodonti tedavileri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için Eskişehir ortodonti uzmanlarına danışabilirsiniz.

Share: