İmplant Nedir ?


İmplant, herhangi bir nedenden dolayı kaybedilmiş olan diş veya dişlerin fonksiyon ve estetiğini geri kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir. Bir nevi doğal diş köklerinin görevini gören titanyum esaslı vidalardır.  

Son yıllarda mekanik özelliklerini arttırmak amacıyla implant malzemesi olarak zirkonyum titanyum alaşımı kullanılmaya başlansa da özellikle titanyumdan yapılmış implantlar kullanılmaktadır. Titanyum, doku dostu ve tamamen kemiğe bağlanabilen özel bir malzemedir. Titanyumun kemiğe bağlanabilme özelliği attırabilmek ve çok daha kısa sürede protez aşamasını hızlandırmak amacıyla implant yüzeyi çeşitli yöntemlerle yerleştirilmektedir.

Bu yöntemler, her geçen gün geliştirilmekte daha önceleri implant yerleştirildikten sonra protez aşaması için 6 ay beklenirken günümüzde yeterli şartlar sağlandığı takdirde cerrahiden hemen sonra dahi protez yerleştirilebilir. Protez aşamasına başlamak için ortalama süre ise genellikle üst çene için 3 ay alt çene için ise iki aydır. Günümüzde implant geleneksel köprü ve hareketli protezli implantlar ile karşılaştırıldığında tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir.

Doğru teşhis, yeterli bilgi ve tecrübeyle uygulandığında ve hasta ağız bakımına yeterli ilgiyi gösterdiğinde implant %95’in üzerinde başarısı olan hem hastanın hem de hekimin yüzünü güldüren bir tedavi yöntemidir.  İmplant tedavisinin uygulandığı zamanlardan bahsetmemiz gerekirse, herhangi bir bölgede oluşan diş kayıplarının yerine uygulanan tedavilerdendir. Eğer bir bölgedeki diş eksikse , eksik dişin etrafındaki dişler yanlara yatmaya başlar , karşıt dişimiz uzar ve ağzın içinde oluşmuş olan düzen bozulmuş olur. Eksik diş oluştuğu zaman çiğnemedeki ahenk bozulur ve güç, diğer dişlerinde etrafında toplanır. Bu sebepten ötürü , ağızdaki dişler arasında herhangi bir kayıp oluştuğu takdirde, diğer dişlerin de düzeninin ve işleyişinin bozulmaması için iki diş arasındaki boşluk mutlaka doldurulmalıdır.

İki diş arasındaki boşluk doldurmanın en sağlıklı yöntemi ise implant tedavisi uygulamaktır. Bu tedavi ile, hastanın yan dişleri zarar görmüyor. Eğer ki hastanın kemiği yeterli ise, o bölgeye implant çakılıyor ve üstüne de diş yapılıyor. Bu şekilde de suni diş kökü elde edilmiş oluyor.

Share: