Dişeti Çekilmesinde Hangi Tedaviler Uygulanabilir ?

Dişeti Çekilmesinde Hangi Tedaviler Uygulanabilir?

Dişeti çekilmesinde tedaviler hayatınızın sağlık açısından düzene girmesinde önemli bir role sahiptir. Hastalık derecesine göre uygun ana ve destek tedavi yapılabilir.

Dişeti çekilmesinde tedaviler hastalığın ilerleme durumuna göre belirlenmelidir. Et çekilmesinde diş kaybı olmaması hedeflenmeli ve en hızlı şekilde tedavi yollarına bakılmalıdır.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi diş köklerine doğru bir açılma şeklinde özetlenebilir. Olması gereken diş eti hizasından daha diplere, diş köklerine yönelik gerileme vardır. Şişme ile de kendini gösterebilen bu durum, hassasiyet ve acı ile oluşabilir. Nedenleri birçok farklı şekilde değerlendirilebilir. Sık görülmeyen bir sorun olmakla beraber mutlaka ciddiye alınması gereken bir etki vardır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavileri Neler? Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı

Periodontitis tıbbi adı da olan diş eti çekilmesi ameliyat gerektiren ve gerektirmeyen durumlarla karşınıza çıkabilir. Bakteri ve tartarların birikmesi nedeniyle oluşan bir hastalık olduğu için kazıma işlemine de sıkça rastlanmaktadır.

Alet kullanımı ile diş eti hastalığı azaltılmaya çalışılmaktadır. Bazı hallerde lazer ile de işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Teknolojik aletlerin yenilenmesi ile diş eti çekilmesi tedavisi konusunda yeniliklere de rastlanabilmektedir. Tedavi olacağınız hastane durumu kapsamında bu kararı da diş hekiminizle verebilirsiniz. Bütçe ve SGK kapsamını dikkate alarak cihazlar kullanılabilir.

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir | Diş Eti Çekilmesine Evde Kolay Çözüm Var Mı?

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak, iltihaplı ve kızarmış haldeki bölgeye ilk müdahaleler hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Diş eti ağrısı ile görülen bu sorunun engellenebilmesi için bakterileri, ani darbeleri dişlerinizden uzak tutmalısınız. Acı ve ağrı hissi olması halinde şu önerilerle ağrıyı geçici olarak hafifletebilirsiniz:

  • Tuzlu, karbonatlı ya da sirkeli suyla gargara yapmak
  • Diş fırçalandıktan sonra bahsedilen karışımları uygulamaya dikkat etmek
  • Geçmeyen ağrılarda mutlaka iltihap çözümü için uzmana başvuru yapmak gerekir.

Diş Eti Çekilmesine İyi Gelen Doğal Yağlar |  En İyi Diş Macunu Parodontax & Colgate  Mi?

Diş eti çekilmesine evde kullanabileceğiniz bazı doğal yağlar bulunmaktadır. Limon yağı, hardal yağı, çay ağacı yağlarını deneyebilirsiniz. Başlangıç aşamasındaki sorunlar için değerlendirilebilir.

Yumuşak başlı diş fırçası ile fırçalanan dişlerde diş eti hastalıkları ilerlemesi adına işlem ardından sürülmelidir. Diş eti çekilmesinde diş macunu da Colgate ve bazı diğer markalar olabilir.

Eskişehir en iyi Diş Hekimi İpek diş kliniğindedir.

Share: