Diş Sıkma Tedavisinde Botulunim Toksin Uygulamalarının Rolü Nedir ?

Diş Sıkma Tedavisinde Botulunim Toksin Uygulamalarının Rolü Nedir?

Diş sıkma tedavisinde botulunim toksin uygulamaları sayesinde etkili çözümler elde edilebilmektedir. Hareketlerde kolaylık sağlayan uygulamalar kişiye göre değişmektedir.

Diş sıkma tedavisinde botulunim toksin uygulamaları cilt bakımında da kullanılan botoks işlemlerini ifade eder. Sabahları çene ağrısıyla uyanan kişilerde çiğneme kaslarının desteklenmesi hedeflenmektedir. Gıcırdatma seslerini sıkça yaşayanlar bu tedavi için diş hekimlerine başvuru yapabilir.

Bruksizm Diş Sıkma Nedir?

Kendisini türlü belirtilerle gösteren diş sıkma veya bruksizm, çiğneme kaslarındaki istemsiz kasılmaları ifade etmektedir. Özellikle gece saatlerinde diş gıcırdatma durumu sıkça görülmektedir. Anatomik bir sorun olmasının yanında psikolojik, stresli yaşam tarzı hallerinde görülebilir. Rahatsızlığın görüldüğü yaş grupları çocuk ve erişkinlerdir.

Botulunim Toksin | Botox Yöntemi ile Diş Sıkma Tedavisi

İlaç kullanımı yerine botoks yöntemi ile diş sıkma tedavisi yapılırken enjeksiyon çiğneme ile alakalı kaslara yapılmaktadır. Kaslardaki stres ve aşırı çiğneme durumlarının hafifletilmesi amacıyla çok etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Kasta rahatlama olduğu anda dokusal olarak sinyallerde de değişimler meydana gelecektir. Gereksiz kasılmaların engelleneceği teknik günlük hayatınızın en önemli parçası haline gelecektir. Yapılan kasa enjeksiyon uygulamasının kas yapısına bir zararı bulunmamaktadır. 15-20 dakikada kısa süre içinde uygulanan bu işlem 6 aya kadar etkisini sürdürebilmektedir.

Diş Sıkma Olumsuz Etkileri

Çenede aşırı yorgunluk ve konuşma isteğinde azalma, çene hareketlerinin kısıtlanması yaygın diş sıkma etkileridir. Baş ağrısı yaratan diş hastalığı nedeniyle bir an önce tedavi merkezine gitmelisiniz.

Diş sıkma sorunlarında gereksiz baş ağrısı ilaçlarını fazla almak yaygın görülen bir durumdur.  Olası tahminlerde süreci geçiştirmemek ve bir an önce sorunu çözmek üzere doktora başvurmak önemlidir.

Diş Sıkma Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Diş sıkma hastalığı veya bruksizm tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ruhsal ve anatomik olarak bazı çözüm yolları geliştirilmektedir.

  • Anatomik problemlerin çözümü
  • Stresten uzak kalmak
  • Dişler için gece plakları uygulaması
  • Uyku için rahatlatıcı ilaç almak

Kas gevşetici içmek yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yöntemleri en çok çözüm getiren tedaviler arasında olsa da her zaman işe yaramayabilir. Bazı hallerde operasyon ile çözüm de gerekebilir.

Share: