Diş Plağı Nedir ?

Diş Plağı Nedir ?

Diş plağı diş sağlığını etkileyen birçok problemin başında gelir ve bakteri kalıntılarına neden olarak diş sağlığını etkiler.

Diş plağı birçok kişinin en büyük sağlık problemi olarak görülmektedir. Diş etlerine de zarar veren birçok bakteri, tükürük, yiyecek ve sıvılarla birleştiğinde plağa neden olur. Tedavi edilmediğinde kalıcı hasarlara neden olan bu durum, diş anemaline zarar verir.

 

Elbette dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum tartar oluşumuna engel olmayabilir. Son derece özenli bir diş bakımı yapıyorsanız diş plaklarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Diş ipi kullanmak ve diğer diş bakımı uygulamalarını gerçekleştirmek için hemen siz de diş tedavinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeye odaklanın.

Bazı plak türleri diş etlerine zarar verirken bazıları ise dişlerde çürümeye neden olur. Bu yüzden zararlı bakterilerden dişlerin arındırılması gerekir. Diş eti sağlığı konusunda tehdit aldığınızı düşünüyorsanız öncelikle diş etlerinizi kontrol edin. Bu şekilde diş ipi kullanarak ya da dişleri fırçalayarak dişlerinizi eski sağlığına ulaştırmaya odaklanmalısınız.

Diş Tartarı

Dişlerde tartar oluşması nedeniyle birçok kişi sıkıntılı durumlar yaşayabilir. Bu yüzden plaklara zamanında müdahale edilmesi ve sonrasında diş tartarı gibi daha ileri seviyeye dönüşmesi gündeme gelebilir. Yaş ilerledikçe dişlerde tartar oluşma şansının da arttığı bir durum gündeme gelecektir. Tartar söz konusu olduğunda dişlerde kaba ve sarı bir görünüm oluşur. Plak diş fırçalamayla geçerken, tartarın giderilmesi pek de kolay değildir. Bu yüzden profesyonel bir diş hekimi ya da hijyenist tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

 Diş Plağı ve Tartarı Tedavisi

Bir ve iki haftadan uzun süren ağrı ve şişlik durumu medikal bir tedaviyi gerekli kılmaktadır. Bu yüzden diş tartarı tedavisi ağız gargaraları ve benzer durumlarla düzelmez. Bu yüzden alanında uzman bir diş hekimi tarafından tedavinin gerçekleşmesi gerekecektir. Bakterilerin yayılmasını önleyecek alternatifler için ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Yumuşak ve orta sertlikle diş fırçası tercih etmek, diş ipi ve diş taşı temizliği yapmak ve diş fırçalarını 3 ayda bir değiştirmek gibi çok sayıda işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek de evde ya diş yerlerinde plağın tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Share: