Diş Etleri Neden Şişer?

Diş Etleri Neden Şişer? 

Diş etleri neden şişer merak edenler bu konuda birçok yanlış bilgilendirme nedeniyle bu ağız bakımını ihmal etmektedir.

Diş etleri neden şişer gibi bir soruya cevap arıyorsanız ağız ve diş sağlığı konusunda bir hususu ihmal etmiş olabilirsiniz. Özellikle dişlere ilişkin problemlerin gündeme gelmesi ama diş etlerinin ihmal edilmesi birçok probleme neden olabilir. Şişlik beraberinde hassasiyet ve kızarıklıkların da gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden bir şeyler atıştırırken ya da içerken dişlerin ve damakların acıması gibi durumlar varsa diş eti şişmesinden bahsedilmesi mümkün olabilir.

 

Diş eti sağlığı için de oldukça önemli olan gargaralar ve doğru diş fırçalarının seçilmesi dikkat çekmektedir. Bu yüzden ağzı hareket ettirmek ve yemek yemek gibi durumlarda diş eti şişmesinin kolayca tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş Eti  İltihabı

Birçok kişinin tercih ettiği diş temizliği yetersiz geldiğinde dişlerde olduğu gibi diş etlerinde de sorunlar yaşanabilir. Bu durumda diş eti iltihabı gibi bir durumdan söz edilebilir. Bir haftadan uzun süren ve geçmeyen bu şişlik ve kızarıklık durumları diş hekiminizin kontrolüyle mümkün olmaktadır. Ağrı ve rahatsızlık hissi, diş etinde kızarma, diş eti kanamaları, şişlik olan kısımda beyaz iltihaplanmalar gibi durumlarda diş hekimine başvurulması gerekir.

Yaygın bir şekilde görülen diş eti iltihapları hamilelik döneminde de sıkça görülmektedir. Plak ve tartarlar, diş sağlığını olumsuz etkileyen birçok besinin tüketilmesi ve benzer birçok yanlış ağız bakım alışkanlığı nedeniyle artış gösterebilir. Bu yüzden herpes virüsü gibi virüslerin etkilediği çok sayıda diş probleminden biri olarak diş etlerinin şişmesi gündeme gelmektedir.

 Diş Eti Şişmesi Tedavisi

Bir ve iki haftadan uzun süren ağrı ve şişlik durumu medikal bir tedaviyi gerekli kılmaktadır. Bu yüzden diş eti şişmesi tedavisi ağız gargaraları ve benzer birçok tedavi için ağız ve diş sağlığının kontrol altında tutulması şarttır. Dil temizleyicileri, tuzlu sular ve gargaralar diş bakım rutinine dahil olduğunda bu iltihaplanmaların giderilmesi şart hale gelecektir. Bu yüzden en kısa sürede bir hekimden yardım alınması şarttır.

 

Eskişehir Diş Hekimi Tavsiye 

 

 

Share: