Dil ve Yanak Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil ve Yanak Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil ve yanak temizliği ağız hijyeninin en önemli kısımlarından biridir. Bu bölgelerin de iyice temizlenmesi gerekir.

Dil ve yanak temizliği ağız hijyeninin tamamlayıcılarıdır. Çünkü bu kısımlar temizlenmezse, dişler ve ağız sağlığı da iyi bir temizlikle arındırılmaz. Bu yüzden ağız hijyeninin en önemli diğer aşamaları bu bölgelerdir. Sadece diş değil tüm ağız boşluğunu sağlıklı ve tam olarak işlevsel tutmak için iyi temizlenmesi ve bakımı yapılması gereken sert dokulardan ve yumuşak dokulardan oluşur.

Ağız hijyeni, ağız boşluğunda bulunan tüm organları kapsamalı ve basit, doğru ve günlük manevralardan oluşmalıdır. Bakalım ne olduklarını ve ağzın nasıl oluştuğunu görelim.

Genel Ağız Temizliği

Ağız, beslendiğimiz, konuştuğumuz ve nefes aldığımız boşluktur ve çeşitli organlardan oluşur. Bunu tamamlayan yapılar: önde dudaklar, yanlarda yanaklar, üstte damak, altta dil ve arkada ağzı üst solunum yolundan ayıran yumuşak damaktır.

 

Ağzın içinde, üst ve alt kemerler halinde düzenlenmiş ve diş etlerinin tabanında çevrelenmiş dişleri buluruz. Dil bir kastır ve konuşma gibi bazı günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesinde çok önemli bir rol oynar. Dilin temizlenmesi genellikle hafife alınır ancak esastır. Lingual patina aslında bakteri plağının oluşumu için bir mikroorganizma rezervidir ve bu nedenle çürük ve diş eti iltihabı riskini arttırır. Klasik diş fırçası veya lingual kazıyıcı adı verilen özel bir alet kullanılarak yapılabilir.

 

Diş etlerinin de bir dereceye kadar bakıma ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, vücudun bu kısmı için günlük olarak uygulayabileceğimiz özel bir tedavi yoktur. En büyük özen, diş ile diş etleri arasında temas eden kısmı dikkatli bir şekilde yıkamaktan ibarettir. Şekli nedeniyle, aslında bu, bakteriler için ana kaptır ve aynı zamanda en tehlikelidir çünkü diş kaybına yol açan bulaşıcı hastalıkları tetikleyebilir.

 

Yanak Temizliği

Bir başka kısım olan yanak temizliği de son derece önemlidir. Bu yüzden tercih edilen gargaralar gibi belirli ürünlerle ağzın genel olarak çalkalanmasıyla başlar. Ağız boşluğunu dezenfekte eden bu uygulama aynı zamanda gargara olarak bilinir. İç yanak kısmını temizlemek için bazı diş fırçalarında özel kısımlar bulunur.

 

Eskişehir implant Tavsiye 

 

 

 

Share: