Dijital Ölçü Nedir ?

Dijital Ölçü Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Dijital ölçü diş hekimliğinde ağız içi tarayıcılar ve milimetrik ölçü alma imkanlarıyla ağız içine uygun diş yapılmasını sağlar.

Dijital ölçü tarayıcı kamera sistemleri ve benzer uygulamalarla ölçümler gerçekleşmektedir. Özellikle ağız içi kameraların kullanılmasıyla kullanım avantajlarını elde edebilirsiniz. Dişiniz için en ideal boyutu hazırlamanızı sağlayacak olan ölçülerle birçok bilgi ortaya çıkabilir.

 

Ağız içi tarayıcılarda dijital ölçü adımlarını sıralamak için şu uygulamalar gerçekleşmektedir:

  • Ölçülere uygun şekilde alınan modeller ve bilgisayar ortamına aktarılan ölçüler doğrultusunda dişler ortaya çıkacaktır.
  • Hastanın ağız içindeki tarayıcılar kameralarla görüntülenerek üç boyutlu ölçü alınır ve en doğru protezin üretilmesi sağlanır.
  • Bilgisayar ortamında görüntülenen birçok ağız için model hata payını ortadan kaldırır.

 

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü Kullanım Alanları

Genel olarak dişlere zarar vermeden uygulanan ağız içi tarayıcı kullanım alanları son derece geniştir.

  • Lamine kaplama
  • İnlet dolgu
  • Onley dolgu
  • Porselen köprü
  • Porselen kuron
  • Ağız içi ölçü alma işlemleri

 

Bu uygulamalar diş hekimlerinin işini kolaylaştırır. Hata oranlarını azaltır. Diş tedavisini en az şekilde kısırla kapatmanızı sağlar. Hastanın beklentilerinden memnun kalmasına yardımcı olur. Tek seans içinde birçok işlemin gerçekleşmesine yardımcı olur.

 

Doğru dişin bulunması için son derece önemli olan dijital tekniklerden yararlanarak aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Hayal ettiğiniz dişlere sahip olmak ve ağız ve diş sağlığınızla hijyeni elde etmek için siz de kendi bütçenize uygun protezleri bulabilirsiniz.

 

Dijital Ölçü Almak Yöntemleri

 

Klasik alçı modelleriyle birlikte kullanılan dijital ölçü alma yöntemleri günümüzde daha sık tercih edilmeye başlamıştır. Bu teknikleri kullanan birçok kişi gibi siz dağız ve yüz yapınıza uygun olan dişleri seçebilirsiniz. Farklı ölçülere sahip olan bu ürünlerle sıkça tercih edilen çok sayıda işlemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Cad/Cam sistemlerini tercih ederek birçok uygulamanın gerçekleşmesi gündeme gelebilir.

 

Ayrıca haftalarca git gel yapmanıza neden olan birçok durumu engelleyen bu tekniklerle çok sayıda protez ve kaplamanın gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Dolgu gibi işlemlerin yapılmasını sağlayacak olan birçok uygulama için üç boyutlu görüntüleme teknikleri gündeme gelmektedir.

Share: