Çürük dişler ağız kokusu yapar mı ?

Çürük dişler ağız kokusu yapar mı ?

Çürük dişler sadece görsel olarak değil duyusal olarak da birçok probleme neden olur. Bunların başında ağız kokusu gelir.

Çürük dişler ağız kokusu başta olmak üzere birçok probleme neden olabilir. Bu durum, yaş sınırı veya cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm insanları etkileyebilir. Bu, hafife alınmaması gereken psikolojik yansımaları olan, hem etkilenenler hem de etraflarındakiler için katlanılması özellikle zor olabilen bir sorundur. Dünya nüfusunun %25’i ağız kokusundan etkilenir ve sorun yaşar.

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Peki ağız kokusuna  yol açan sebepler nelerdir? Ayrıca geçici ve patolojik ağız kokusu arasında bir ayrım yapıldığını da unutmamalıyız. Belirli gıdaların yenmesinden gerçek hastalıklara kadar birçok etken ağız kokusuna neden olabilir. Çürük,  periodontitis  ve  diş eti iltihabı  neredeyse her zaman ağız kokusu fenomeni ile ilişkilidir. Ancak ilk etapta  ağız kokusu her zaman plak ve  yemek artıklarından kaynaklanır. Çürük bir dişte yemek artıkları kötü kokular üretir. Tükürük eksikliği ayrıca ağız kokusunun şiddetlenmesine de katkıda bulunur.

Kötü Ağız Hijyeni

 Geçici ağız kokusu genellikle kötü ağız hijyeninden kaynaklanır. Diş temizliği ile temizlenmeyen yemek artıkları nefesi tatsızlaştırarak plak ve diş taşı haline gelir. Gıda parçacıkları, ağız boşluğunda bulunan ve kötü kokudan sorumlu uçucu kükürt bileşikleri üreten bakteriler nedeniyle fermente olur. Bu mikroorganizmalar dilin arka dorsal kısmına veya periodontal ceplere yerleşebilir.

Bu nedenle, dişlerinizi günde en az 3 kez dikkatli ve tutarlı bir şekilde fırçalamak, diş ipi ile gargara yapmak ve altı veya on iki ayda bir profesyonel temizlik seanslarından geçmek her zaman önemlidir.

Mide ve Kötü Nefes

Ağız kokusunun kaynağı ağız değilse, onu oluşturmak için müdahale eden çeşitli patolojiler vardır. Örneğin gastroözofageal reflü gibi sindirim hastalıkları veya diyabet veya böbrek fonksiyon bozukluğu gibi sistemik hastalıklar. Kronik böbrek yetmezliği, nefesin idrar kokusuna çok benzer kokmasına neden olur.

Fekaloid ağız kokusu, genellikle mide kusması, ishal veya kabızlığın ardından gelen  bağırsak tıkanıklığının bir işaretidir. Apse gibi  akciğer enfeksiyonları bile ağız kokusu oluşumuna neden olabilir.

Kötü Nefes ve Yiyecekler

Tükürük eksikliği  ağız kokusu gelişimine kuvvetle katkıda bulunan bir sorundur. Tükürük salgısını azaltmaya yönelik yanlış beslenme alışkanlıkları bu nedenle bu hoş olmayan rahatsızlığın oluşmasının ana nedenleridir.

Eskişehir implant

Share: