Çocuk Diş Hekimi Kimdir

ÇOCUK DİŞ HEKİMİ KİMDİR?

Diş hekimliğinin tüm uygulamalarını özel olarak çocuklarda gerçekleştirmek üzere ilave uzmanlık eğitimi almış dişhekimleri “pedodontist” ya da “çocuk diş hekimi” olarak bilinir.

ÇOCUK DİŞ HEKİMİ NE YAPAR?

Çocuk diş hekimleri, dişlerin koruyucu tedavileri, çocuk ve ergenlerde diş çürüklerinin tedavisi, diş yaralanmalarının önlenmesi için koruyucu aygıtlar(aparey) uygulanması; diş yaralanması görüldüğünde bunların tedavisi başta olmak üzere formu bozuk dişlerin estetik tedavileri, bazı dental cerrahi işlemler ve koruyucu/durdurucu seviyede ortodontik müdahaleler yapar. Çocuk diş hekimleri vücudu ilgilendiren birçok genel ve bulaşıcı hastalığın ağzı bulgularını erken evrede tanıyarak hastaları gerekli uzmanlık branşlarına yönlerdirmede yetkin hekimlerdir.

Çocuğumun Dişleri Çürük Fakat Anestezi ile Yaptırmak İstemiyorum
Diş çürüğü dünyada yeterli ve uygun tedavi edilmeyen hastalıklar arasında oldukça üst sıralardadır. Çocukları tedavi için uyum göstermeyen pek çok veli, genel anestezi altında diş tedavisinden çekindikleri için tedaviyi ertelemektedir. Bu durum çocuk ve ailenin yaşam kalitesini düşürmekle kalmaz, çocuğun genel sağlığını da olumsuz etkiler. Öte yandan anestezi altında yürütülen tedavilerin tam teşekküllü merkezlerde; yetkin ekip ve donanımla ve mutlaka anestezi uzmanı kontrolünde yürütülmesi gerekliliği veliler tarafından unutulmamalıdır.

Çocuklar Diş Hekimi ile Ne Zaman Tanışmalıdır?
İlk diş hekimi muayenesi bebek ilk dişini çıkardıktan 6 ay sonra, yani bebek 1 yaşına geldiğinde yapılmalıdır.
Bu erken tanışmanın önemi, çocukların süt dişleri çürümeden; sağlıklı bir kalıcı dişlenmeye geçebilmeleri için uygun ağız bakımı ve beslenme alışkanlıklarının çocuk diş hekimi kontrolünde geliştirilmesidir. Aynı zamanda çocukların diş sorunu ile karşılaşmadan önce diş hekimi ile tanıştırılması; tedaviler için duyulan kaygıyı azaltmaktadır.

Süt Dişlerinin Düşme Zamanı
Süt dişlerinin sürme zamanları her çocukta farklılık gösterebileceği gibi sallanmaya başlayıp, düşmesi ve altından daimi dişlerin gelme zamanları da farklılık gösterebilir.
Süt dişlerinin düşmesi gereken zamanın üzerinden 1-2 yıl geçmesine rağmen hala sallanmaya başlamaması durumunda, diş hekimine başvurularak çocuğun yaşına uygun şekilde diş röntgenleri alınması ve dişlerde veya sürme yolunda herhangi bir sorun olup olmadığının gözlenmesi tavsiye edilir.
Şekilde, süt dişlerinin sallanarak düşme ve altından kalıcı dişlerin gelme zamanları belirtilmiştir. Ayrıca, üstünde süt dişi olmadan, çenenin en arkasından süren kalıcı dişlerin de sürme zamanları verilmiştir.

UYGULAMALARIMIZ
ÇENE ORTOPEDİSİ
KORUYUCU UYGULAMALAR
Flor vernik, fissür örtücü uygulamaları
DOLGU
Süt dişleri ve daimi dişlerin estetik dolguları
KANAL TEDAVİLERİ
SEDASYON
Diş hekimi korkusu olan, diş tedavilerinin yapılmasına izin vermeyen, özel durumlu çocuklarda; anestezi uzmanı tarafından çocuğun güvenle uyutulması ve diş tedavilerinin diş hekimi tarafından tamamlanması işlemidir.
YER TUTUCU
Erken yaşta çekilen süt dişlerinin boşluklarının kapanmaması için çocuğa özel hazırlanan apareylerdir.
DİŞTAŞI ve RENKLENMELERİNİN TEMİZLİĞİ

Share: