20 Yaş Dişlerinin Ortodontiye Etkisi Nelerdir ?

20 Yaş Dişlerinin Ortodontiye Etkisi Nelerdir ? 

Yirmi yaş dişleri herkeste farklı yaşanan bir durum olabilir. Bazı kişilerde sorun çıkarmazken bazı kişilerde birçok diş hastalığını beraberinde getirebilir.

Yirmi yaş dişleri çene kemik yapısına etki eden bir fazla diştir. Diş dizisinin sonunda görülen bu dişler ağız içinde genelde yirmili yaşlarda görülmektedir. Ağrı ve iltihap durumuna göre çene kemiği etkileriyle bütünsel olarak değerlendirilmelidir.

20 Yaş Dişlerinin Ortodontiye Etkisi 

Çene kemiğine gömülen yirmi yaş dişlerin iltihap durumunda çıkarılması gerekmektedir. Gömülü halde kalan yirmi yaş dişleri apseye neden olmazsa hasta ağrı hissedene kadar bunu aldırmayabilir. Dişin kök anatomisine göre diş kısmi olarak çıkmışsa genellikle diş çektirme işlemi yapılır. ( Eskişehir ortodonti)

Dişin gömülü bulunduğu alanda diğer dişe teması veya dokunmamış olması önemli bir erkendir. Temas halinde ağrı sorunu ile karşılaşılmaktadır.

Yirmi yaş dişleri bazen çene kemiğindeki zayıflama kaynağı olabilmektedir. Oluştuğu kesenin oluşturduğu kistler soruna neden olmakta ve çene kemiğindeki yapıya zarar vermektedir.

Diş fırçasıyla ulaşması güç durumdaki alanı düzenli olarak temizlemek üzere ek çaba sarf etmek gerekmektedir. Apse ve çürük nedeni olmasına bağlı olarak genelde çekilmesi önerilmektedir.

Komşu Dişlere Çürük Bulaştırma

Apse ve bakteri sorunu olan yirmi yaş dişlerinde komşu dişler çürüme riskiyle karşı karşıyadır. Diş hekiminizin de önerileriyle çektirilmesi gerekecektir. Aksi halde enfeksiyon sorunu daha da büyür ve yayılır. Diş ağrısı yaşamamak için önlem alarak ilerlemek gerekecektir.

Apseler günlük hayatınızın rahatsızlık içinde geçmesine neden olabilir. Sosyal ortamlarda çenenizi açma kapama yaparken bile rahatsızlık hissedebilirsiniz. Verimi düşüren hallerden uzaklaşmak en iyisi olacaktır. Yanak ve boyun bölgesine kadar uzanabilecek diş eti apselerini ciddiye almak gerekir.

Yirmi Yaş Dişlerde Protez Tedavisi

Protez tedavisi yapılırken yirmi yaş dişler engel teşkil ediyorsa öncelikle bu fazla dişler alınmaktadır. Engel olan tedavilerde iltihaplanma yaygın sorun kaynağıdır. İltihaplanmaya bağlı oluşan sorunlarda yeni tedaviler mümkün olmayacaktır.

Yirmi Yaş Diş Çektirmek

Diş randevusu alarak çektirmek üzere diş hekimlerine başvurabilirsiniz. Ağrı ve diğer sorunların önüne geçmek için pratik birkaç adımda sonuç alınabilir.

Diş sıkma tedavisi Yöntemleri ;

Share: